V červnu 1839 přijel na naše území první vlak

Praha - Česká železnice letos oslavuje 175. výročí příjezdu prvního vlaku na naše území. Stalo se tak 6. června 1839, kdy vůbec první vlak dorazil do Břeclavi. Slavnostní zahájení pravidelného provozu na trati Vídeň – Brno se konalo o měsíc později, 7. července.

Přidejte svůj názor

371

„Jsme pokračovatelem tradice vlakové dopravy na území Moravy a Čech, chceme proto letošní výročí náležitě oslavit a připomenout lidem naši železniční minulost. Patříme ke státům s nejhustější železniční sítí v Evropě a každý Čech, včetně kojenců, nasedne 17x ročně do vlaku, což je také jedno z nejvyšších čísel v rámci EU," říká náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Michal Štěpán. „Oslavy výročí se promítnou do plánu letních jízd historických vlaků, do oslav Dne železnice a vyvrcholí na konci září oslavami příjezdu prvního vlaku do Břeclavi." Oslavy 175 let od příjezdu prvního vlaku se uskuteční 27. září v Břeclavi.

Komu se nechce čekat do oficiálních oslav, kde národní dopravce předvede své nejnovější vlaky i parní babičky, může začít už nyní v ČDMuzeu v Lužné u Rakovníka. Najde tam kolem třicítky parních lokomotiv a nově také salonní vůz Tomáše Garrigua Masaryka. „Nejbližší nostalgické jízdy historickými vlaky se konají už tuto sobotu u příležitosti stého výročí zahájení provozu na železniční trati z Litovle do Senice na Hané s odbočkou z Litovle předměstí do Mladče. Další parní vlaky vypravíme příští víkend mezi Brnem a Blanskem a také mezi Brnem a Kuřimí. Pojedou v rámci festivalu zábavy Ignis Brunensis a krom toho si jimi připomeneme 10. výročí fungování IDS Jihomoravského kraje, 145 let městské dopravy v Brně a 50 let Depa kolejových vozidel ČD v Maloměřicích," dodává Michal Štěpán.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Potíže na železnici: U Plzně usmrtil vlak muže, malér na Nymbursku

29.06.2018 08:50 Plzeň/Nymburk - Od dnešního rána jsou komplikace na železnici. Na okraji Plzně v části Doubravka…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Dopravy

reklama
reklama