Smrt na dálnici: U Prahy se srazily tři kamióny, dva lidé zemřeli

Jirny (u Prahy) - Na 8. kilometru dálnice D11 u obce Jirny u Prahy dnes ráno zemřeli dva lidé při nehodě tří kamionů. Dálnice byla ve směru na Hradec Králové zhruba čtyři hodiny zcela uzavřena, levý pruh byl otevřen krátce před 12:00, řekl ČTK mluvčí středočeské policie Jakub Vinčálek. Pravý pruh dálnice byl zprůjezdněn až krátce před 16:00, tedy po více než osmi hodinách. Příčinou nehody byla pravděpodobně nepozornost řidičů.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Nehoda se stala před 8:00. "První kamion zastavoval v místě dopravního omezení a dva řidiči za ním nestačili zareagovat a narazili do něj zezadu," uvedl Vinčálek. Řidiči druhého a třetího kamionu zůstali ve vozech zaklíněni. "Dva řidiče kamionů záchranáři resuscitovali, bohužel lékař musel konstatovat smrt," řekla ČTK mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová.

Jen třetina motoristů bere kamióny na silnicích jako běžnou součást provozu. Jak vyplynulo internetové ankety pro Rozhlas.cz, dalších 16 procent řidičů k nim má respekt, ovšem většina vnímá nákladní auta jako nebezpečí.

Řidiči kamiónu to vůbec nemají jednoduché. K takové hmotnosti je prostě potřeba mít velký respekt. Kamión, ať už naložený, nebo prázdný, prostě nedokáže zabrzdit tak rychle jako osobní auto. Potvrzují to i výsledky jednoho testu, ve kterém měly zastavit z 80kilometrové rychlosti různé druhy vozidel.

„Výsledky testu všechny překvapily. První zastavilo osobní vozidlo, až potom motorka, následoval prázdný tahač a jako poslední naložená 48tunová souprava. Rozdíl mezi nákladním a osobním vozidlem byl dost zásadní. Rozdíl mezi prázdným a plně naloženým nákladním autem byl kolem pěti šesti metrů," popisuje Vladimír Myslík z Volva.

Možná by trochu vzájemné tolerance neškodilo. Podle policejního rady Pavla Noska je to jediná cesta, jak bez problémů zvládnout nástrahy současných silnic. „Současná moderní nákladní vozidla jsou vybavena všelijakými technologiemi pro zlepšení pasivní bezpečnosti, takže by se jich ostatní řidiči neměli bát. Navíc nákladní doprava jistě zrušena nebude. Zbývá tedy jediné – abychom se navzájem respektovali a chovali se ohleduplně," uzavírá.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dálnici D35 u Olomouce ráno uzavřela nehoda, řidiče vyprošťovali hasiči

16.07.2018 11:08 Aktualizováno Olomouc - Na dálnici D35 za Olomoucí ve směru na Mohelnici se dnes brzy ráno srazila dvě auta,…

U Prahy havaroval kamion, deset tun skla se vysypalo na vozovku

11.07.2018 16:15 Lázně Toušeň - V Lázních Toušeň nedaleko Prahy dnes havaroval nákladní automobil převážející tuny…

Tragický prodloužený víkend: Na silnicích zemřelo šest lidí, 30 těžce…

08.07.2018 15:37 Praha - Prodloužený víkend byl na českých silnicích tragický, zahynulo už šest lidí. Počet těžce…

Auto zabilo chodce na D46, mrtvý řidič na Šumpersku. Vážná nehoda i na D2

08.07.2018 13:04 Aktualizováno Brno/Prostějov/Šumperk - Šest lidí se dnes ráno zranilo při havárii rumunské dodávky na dálnici D2.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Dopravy

reklama
reklama