Co dál s opencard? Mezi Prahou a firmou EMS vypukly rozbroje

Praha - Pražský dopravní podnik je do týdne od rozhodnutí města schopen začít vydávat všechny druhy předplatných papírových kuponů. Odpověď na otázku, co bude dál s problematickou opencard, ale neví ani jedna ze zúčastněných stran. Firma EMS dokonce varuje, že problém mohou mít i stávající držitelé "Bémovy karty".

Přidejte svůj názor

371

Papírové kupony budou pro cestující k dispozici od začátku března. Tehdy si lidé budou moci vybrat, zda budou jezdit na kartu opencard nebo na kupon.

"Cestujících, kteří vlastní opencard, se změna nijak nedotkne. A i noví zájemci o časový kupon si budou moc vybrat, zda ho chtějí dostat v tištěné podobě, nebo jako opencard," uvedla primátorka Adriana Krnáčová v tiskové zprávě.

Praha ani firma eMoneyServices (EMS), která je majitelem práv k projektu opencard, nedokážou přesně říct, co se stane ve chvíli, kdy EMS přestane systém podporovat. EMS oznámila, že pokud se s Prahou nedohodne na podmínkách další spolupráce, odejde k 31. lednu.

Krnáčová připustila, že mohou nastat problémy s vydáváním nových karet, stejně jako tomu bylo v polovině loňského roku. "I na tuto situaci jsme případně připraveni, i když věříme, že tento scénář nenastane," řekla primátorka. Co bude Praha v takovém případě dělat, ale neuvedla.

"Ke kolapsu může dojít kdykoli, ale také se nemusí stát nic, nikdo to není schopen predikovat," řekl v rozhovoru s ČTK mluvčí EMS Martin Opatrný. EMS se podle něj průběžně stará o bezproblémový chod systému. Pokud tomu od února nebude, může být systém ohrožen třeba hackerskými útoky nebo systémovými chybami. Problémy tak podle Opatrného mohou nastat nejenom pro nové zákazníky, ale i pro ty stávající, třeba by při přepravní kontrole nebo při používání validátorů.

"Uklidňuji Pražany, že pro stávající uživatele Opencard se po 31.1. vůbec nic nemění," oponuje primátorka "Máme vůli jednat, deklarovali jsme ji jasně, naposledy v dopisu z úterý," uvedla. Firma EMS podle Opatrného obdržela dopis dnes. Nic se tím ale nemění. V dopise prý není "ani zmínka" o tom, jak chce Praha řešit další chod systému.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze se srazily tramvaje. 23 zraněných, zasahoval speciální vůz Atego

29.06.2018 16:20 Aktualizováno Praha - Karambol dvou tramvají na zastávce Štěpánská v Ječné ulici v Praze si dnes po poledni…

Opencard definitivně končí, Praha ji nezařadí do nového systému

12.06.2018 10:22 Praha - Pražští radní dnes rozhodli o ukončení platnosti karet opencard, které nebudou mít nahrán…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Dopravy

reklama
reklama