Města v Česku v úterý oslaví Den bez aut

Praha - Dnem bez aut vyvrcholí v mnoha českých městech Evropský týden mobility, jehož cílem je upozornit na problém stále rostoucí individuální automobilové dopravy ve městech. Informoval o tom mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar.

Přidejte svůj názor

Při Dni bez aut by se také lidé měli dozvědět o tom, že městské cestování autem lze nahradit jízdou veřejnou dopravou, jízdou na kole či procházku. Lidé by také na ulicích bez aut měli najít zábavu a poučení na ulici bez aut. V letošním roce se tato celoevropská kampaň zaměřuje na téma zlepšení klimatu ve městech.

V Turnově zahájí spolu se zástupci města Evropský den bez aut náměstek ministra životního prostředí František Pelc.

V Havlíčkově Brodě budou žáci základních škol za účasti Městské policie kontrolovat chodce na přechodu a odmění ty, kteří přecházejí bezchybně. Ve Frýdlantu studenti Gymnázia Frýdlant organizují pokus o zápis do České knihy rekordů v nejvyšším počtu kol na jednom místě. V Kojetíně zahájí Den bez aut starostové měst a obcí z mikroregionu Střední Haná projížďkou na kolech.

Město Zlín se během dne pokusí překonat národní rekord ve sběru použitých baterií. Každý, kdo baterie donese, může vyhrát cenu. Organizátoři na Náměstí Míru nabídnou veřejnosti "Svět recyklace" a sochu Šrotonátora z elektroodpadu.

V Třebíči vyzvali občany „nechte auto doma, není to těžký, jeďte alespoň dnešní den na kole anebo běžte do práce či do školy pěšky“. Ti, kdo nechají auto doma a přijdou pěšky nebo jiným ekologickým způsobem, získají za odměnu v cíli snídani. Také starosta města Ivo Uher (ODS) pojede do práce na kole.

V Lázních Bělohrad představí občanské sdružení Život bez bariér dětem i dospělým život tělesně postižených. V Prachaticích se koná soutěž „Vyzdob si svůj vůz“ pro všechny, kdo mají kola, koloběžky, tříkolky, kočárky, brusle nebo cokoliv jiného, co nemá motor a jede – městem na závěr pojede průvod těchto vyzdobených vozidel.

Ve Vsetíně si mohou zájemci vyzkoušet nezvyklé druhy dopravních prostředků, jako jsou koloběžky či skákací boty. Jsou připraveny i exhibice borců na kolech, jednokolce či koloběžkách. Pro uměnímilovné bude připravena výtvarná dílna, kde si mohou ozdobit své kolo nebo koloběžku.

Česká, moravská a slezská města se do Evropského dne bez aut (22. září) zapojují již poosmé, celkem se přihlásilo 85 měst, mnohá ale pořádají Den bez aut v jiném dni Týdne mobility. Všechny programy měst, podle data, abecedy i podle kraje najdete zde včetně kontaktu na místní koordinátory kampaně.

V Evropě se letos Evropského týdne mobility a Evropského dne bez aut účastní 33 zemí Evropy a pět zemí z jiných kontinentů (Brazílie, Ekvádor, Japonsko, Jižní Korea a Kanada). Do kampaně se přihlásilo celkem 1664 měst.

Témata: Ekologie | auto, moto
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řidička dostala smyk a narazila do autobusové zastávky. Je v kritickém…

21.05.2018 13:43 Aktualizováno Menhartice - Při dopravní nehodě, která se stala v neděli ráno v Menharticích na Třebíčsku, se…

Češi za volantem? Policie v rámci bezpečnostní akce zjistila 3300 přestupků

19.04.2018 14:19 Praha - Při měření rychlosti v rámci středeční evropské akce Speed Marathon zjistili policisté na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Dopravy

reklama
reklama