Města v Česku v úterý oslaví Den bez aut

Praha - Dnem bez aut vyvrcholí v mnoha českých městech Evropský týden mobility, jehož cílem je upozornit na problém stále rostoucí individuální automobilové dopravy ve městech. Informoval o tom mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar.

Přidejte svůj názor

Při Dni bez aut by se také lidé měli dozvědět o tom, že městské cestování autem lze nahradit jízdou veřejnou dopravou, jízdou na kole či procházku. Lidé by také na ulicích bez aut měli najít zábavu a poučení na ulici bez aut. V letošním roce se tato celoevropská kampaň zaměřuje na téma zlepšení klimatu ve městech.

V Turnově zahájí spolu se zástupci města Evropský den bez aut náměstek ministra životního prostředí František Pelc.

V Havlíčkově Brodě budou žáci základních škol za účasti Městské policie kontrolovat chodce na přechodu a odmění ty, kteří přecházejí bezchybně. Ve Frýdlantu studenti Gymnázia Frýdlant organizují pokus o zápis do České knihy rekordů v nejvyšším počtu kol na jednom místě. V Kojetíně zahájí Den bez aut starostové měst a obcí z mikroregionu Střední Haná projížďkou na kolech.

Město Zlín se během dne pokusí překonat národní rekord ve sběru použitých baterií. Každý, kdo baterie donese, může vyhrát cenu. Organizátoři na Náměstí Míru nabídnou veřejnosti "Svět recyklace" a sochu Šrotonátora z elektroodpadu.

V Třebíči vyzvali občany „nechte auto doma, není to těžký, jeďte alespoň dnešní den na kole anebo běžte do práce či do školy pěšky“. Ti, kdo nechají auto doma a přijdou pěšky nebo jiným ekologickým způsobem, získají za odměnu v cíli snídani. Také starosta města Ivo Uher (ODS) pojede do práce na kole.

V Lázních Bělohrad představí občanské sdružení Život bez bariér dětem i dospělým život tělesně postižených. V Prachaticích se koná soutěž „Vyzdob si svůj vůz“ pro všechny, kdo mají kola, koloběžky, tříkolky, kočárky, brusle nebo cokoliv jiného, co nemá motor a jede – městem na závěr pojede průvod těchto vyzdobených vozidel.

Ve Vsetíně si mohou zájemci vyzkoušet nezvyklé druhy dopravních prostředků, jako jsou koloběžky či skákací boty. Jsou připraveny i exhibice borců na kolech, jednokolce či koloběžkách. Pro uměnímilovné bude připravena výtvarná dílna, kde si mohou ozdobit své kolo nebo koloběžku.

Česká, moravská a slezská města se do Evropského dne bez aut (22. září) zapojují již poosmé, celkem se přihlásilo 85 měst, mnohá ale pořádají Den bez aut v jiném dni Týdne mobility. Všechny programy měst, podle data, abecedy i podle kraje najdete zde včetně kontaktu na místní koordinátory kampaně.

V Evropě se letos Evropského týdne mobility a Evropského dne bez aut účastní 33 zemí Evropy a pět zemí z jiných kontinentů (Brazílie, Ekvádor, Japonsko, Jižní Korea a Kanada). Do kampaně se přihlásilo celkem 1664 měst.

Témata: Ekologie | auto, moto
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Města v Česku v úterý oslaví Den bez aut

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Cizinec vjel s náklaďákem na přejezd ve Vratimově, uvěznily ho závory - anotační foto

Cizinec vjel s náklaďákem na přejezd ve Vratimově, uvěznily ho závory

19.03.2017 12:02 Ostrava - Řidič (35) nákladního vozu vjel v sobotu ve Vratimově u Ostravy i přes svítící červené…

Metro B opět stálo. Do kolejiště skočil cizinec, totéž udělal již v pátek - anotační foto

Metro B opět stálo. Do kolejiště skočil cizinec, totéž udělal již v pátek

15.03.2017 08:47 Praha - Ve stanici Florenc na trase metra B dnes kolem 06:00 skočil čtyřicetiletý cizinec do…

Nehoda deseti aut na tři hodiny uzavřela Štěrboholskou spojku - anotační foto

Nehoda deseti aut na tři hodiny uzavřela Štěrboholskou spojku

10.03.2017 21:14 Praha - Štěrboholská spojka v Praze byla dnes ve směru na Černý Most kvůli nehodě zhruba tři hodiny…

Na D1 havarovala cisterna, mléko a nafta stekly do rybníka - anotační foto

Na D1 havarovala cisterna, mléko a nafta stekly do rybníka

04.03.2017 17:45 Aktualizováno Vyškov - V noci na dnešek havarovala na D1 nedaleko Vyškova cisterna s mlékem, řidič utrpěl lehké…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Dopravy

reklama
reklama