České dráhy možná pohřbí luxusní vlaky Student Agency

Brno - Diskutované luxusní vlaky HighJet firmy Student Agency, které měly na trase Praha-Ostrava "drtit" Pedolina Českých drah, na trať možná ani nevyjedou. Sdělil to v pátek majitel Student Agency Radim Jančura.

Přidejte svůj názor

České dráhy možná pohřbí luxusní vlaky Student Agency - anotační foto

Žluté vlaky HighJet se měly původně rozjet na nedotované trati Praha – Ostrava, Student Agency má ostatně na financování pětice souprav přislíbeno 1,6 miliardy korun. Jenže "pes" je podle Jančury "zakopaný“ v dotacích pro České dráhy, které mohou projekt zhatit.

České dráhy loni inkasovaly za provozování regionálních spojů od krajů 4,6 mld. Kč, další 3,7 mld. na dotacích od ministerstva dopravy za provozování rychlíků. Od krajů letos ale chtěly o 3,2 mld. navíc, to aby pokryly ztrátu za provozování regionální spojů, kraje však zaplatí více jen o šest procent. Letos by tak měl vzniklou ztrátu zaplatit mimořádnou injekcí stát. Podle Jančury je však ve hře i další možnost, a to, že by ministerstvo zvýšilo dotace Českým drahám na rychlíkové spoje až na částku 5,5 až 5,7 mld. Kč s tím, že by dotovalo i spoje EC/IC, což dříve neplatilo. „Vlaky HighJet mají být konkurencí nedotovaným Pendolinům co do luxusu, část cestujících ale mají přebrat i také dosud nedotovaným vlakům EC/IC. Pokud je ministerstvo začne dotovat, z mé strany by bylo sebevraždou, kdybych na trasu Praha-Ostrava své nedotované vlaky poslal,“ sdělil Jančura.

Jednání o jiné variantně zadotování vzniklé ztráty ale „na stole“ podle mluvčího ministerstva dopravy Martina Kupky neleží. „Stále platí, že částku 3,2 miliardy Kč by měl letos jednorázově zadotovat stát, o žádné jiné variantě nevím,“ sdělil. Připustil však, že navýšení dotací pro rychlíkovou dopravu je možné, nicméně by „to nebylo příliš čisté.“

Každopádně celý projekt vlaků HighJet, ale v ohrožení není, vyjet totiž mají i na dotované rychlíkové tratě. Ministr dopravy Petr Bendl (ODS) ostatně už avizoval, že pokud budou mít firmy zájem, vypíše ministerstvo na provoz rychlíků tendr. „Věřím, že pan ministr dostojí svému slibu a tendr na rychlíkové spoje vypíše,“ uvedl k tomu Jančura. Stále také počítá s tím, že pokud ministerstvo do konce dubna neukáže alespoň předběžný plán, jakým způsobem soutěž vypíše, předloží mu vlastní nabídku. „Nejvíce teď pracujeme právě na ní,“ dodal Jančura.

Témata: student agency
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: České dráhy možná pohřbí luxusní vlaky Student Agency

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Cizinec vjel s náklaďákem na přejezd ve Vratimově, uvěznily ho závory - anotační foto

Cizinec vjel s náklaďákem na přejezd ve Vratimově, uvěznily ho závory

19.03.2017 12:02 Ostrava - Řidič (35) nákladního vozu vjel v sobotu ve Vratimově u Ostravy i přes svítící červené…

Metro B opět stálo. Do kolejiště skočil cizinec, totéž udělal již v pátek - anotační foto

Metro B opět stálo. Do kolejiště skočil cizinec, totéž udělal již v pátek

15.03.2017 08:47 Praha - Ve stanici Florenc na trase metra B dnes kolem 06:00 skočil čtyřicetiletý cizinec do…

Nehoda deseti aut na tři hodiny uzavřela Štěrboholskou spojku - anotační foto

Nehoda deseti aut na tři hodiny uzavřela Štěrboholskou spojku

10.03.2017 21:14 Praha - Štěrboholská spojka v Praze byla dnes ve směru na Černý Most kvůli nehodě zhruba tři hodiny…

Na D1 havarovala cisterna, mléko a nafta stekly do rybníka - anotační foto

Na D1 havarovala cisterna, mléko a nafta stekly do rybníka

04.03.2017 17:45 Aktualizováno Vyškov - V noci na dnešek havarovala na D1 nedaleko Vyškova cisterna s mlékem, řidič utrpěl lehké…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Dopravy

reklama
reklama