České dráhy možná pohřbí luxusní vlaky Student Agency

Brno - Diskutované luxusní vlaky HighJet firmy Student Agency, které měly na trase Praha-Ostrava "drtit" Pedolina Českých drah, na trať možná ani nevyjedou. Sdělil to v pátek majitel Student Agency Radim Jančura.

Přidejte svůj názor

luxusní vlak HighJet

Žluté vlaky HighJet se měly původně rozjet na nedotované trati Praha – Ostrava, Student Agency má ostatně na financování pětice souprav přislíbeno 1,6 miliardy korun. Jenže "pes" je podle Jančury "zakopaný“ v dotacích pro České dráhy, které mohou projekt zhatit.

České dráhy loni inkasovaly za provozování regionálních spojů od krajů 4,6 mld. Kč, další 3,7 mld. na dotacích od ministerstva dopravy za provozování rychlíků. Od krajů letos ale chtěly o 3,2 mld. navíc, to aby pokryly ztrátu za provozování regionální spojů, kraje však zaplatí více jen o šest procent. Letos by tak měl vzniklou ztrátu zaplatit mimořádnou injekcí stát. Podle Jančury je však ve hře i další možnost, a to, že by ministerstvo zvýšilo dotace Českým drahám na rychlíkové spoje až na částku 5,5 až 5,7 mld. Kč s tím, že by dotovalo i spoje EC/IC, což dříve neplatilo. „Vlaky HighJet mají být konkurencí nedotovaným Pendolinům co do luxusu, část cestujících ale mají přebrat i také dosud nedotovaným vlakům EC/IC. Pokud je ministerstvo začne dotovat, z mé strany by bylo sebevraždou, kdybych na trasu Praha-Ostrava své nedotované vlaky poslal,“ sdělil Jančura.

Jednání o jiné variantně zadotování vzniklé ztráty ale „na stole“ podle mluvčího ministerstva dopravy Martina Kupky neleží. „Stále platí, že částku 3,2 miliardy Kč by měl letos jednorázově zadotovat stát, o žádné jiné variantě nevím,“ sdělil. Připustil však, že navýšení dotací pro rychlíkovou dopravu je možné, nicméně by „to nebylo příliš čisté.“

Každopádně celý projekt vlaků HighJet, ale v ohrožení není, vyjet totiž mají i na dotované rychlíkové tratě. Ministr dopravy Petr Bendl (ODS) ostatně už avizoval, že pokud budou mít firmy zájem, vypíše ministerstvo na provoz rychlíků tendr. „Věřím, že pan ministr dostojí svému slibu a tendr na rychlíkové spoje vypíše,“ uvedl k tomu Jančura. Stále také počítá s tím, že pokud ministerstvo do konce dubna neukáže alespoň předběžný plán, jakým způsobem soutěž vypíše, předloží mu vlastní nabídku. „Nejvíce teď pracujeme právě na ní,“ dodal Jančura.

Témata: student agency
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podmáčené koleje, zavřené silnice. Na západě Čech byly komplikace v dopravě

25.05.2018 15:10 Aktualizováno Domažlice - Provoz na železniční trati mezi Stodem a Holýšovem na Domažlicku, který se ve čtvrtek…

Na Hradecku projel rychlík na červenou, na poslední chvíli zasáhl…

13.05.2018 13:26 Převýšov - V Převýšově na Královéhradecku v sobotu v podvečer projel rychlík na červenou, poté ale…

U Mělníka vykolejil vlak, provoz na trati je zastaven

29.04.2018 20:52 Lhota - Na nádraží ve Lhotce u Mělníka dnes v podvečer vykolejil osobní vlak. Při nehodě vznikla…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Dopravy

reklama
reklama