České dráhy možná pohřbí luxusní vlaky Student Agency

Brno - Diskutované luxusní vlaky HighJet firmy Student Agency, které měly na trase Praha-Ostrava "drtit" Pedolina Českých drah, na trať možná ani nevyjedou. Sdělil to v pátek majitel Student Agency Radim Jančura.

Přidejte svůj názor

luxusní vlak HighJet

Žluté vlaky HighJet se měly původně rozjet na nedotované trati Praha – Ostrava, Student Agency má ostatně na financování pětice souprav přislíbeno 1,6 miliardy korun. Jenže "pes" je podle Jančury "zakopaný“ v dotacích pro České dráhy, které mohou projekt zhatit.

České dráhy loni inkasovaly za provozování regionálních spojů od krajů 4,6 mld. Kč, další 3,7 mld. na dotacích od ministerstva dopravy za provozování rychlíků. Od krajů letos ale chtěly o 3,2 mld. navíc, to aby pokryly ztrátu za provozování regionální spojů, kraje však zaplatí více jen o šest procent. Letos by tak měl vzniklou ztrátu zaplatit mimořádnou injekcí stát. Podle Jančury je však ve hře i další možnost, a to, že by ministerstvo zvýšilo dotace Českým drahám na rychlíkové spoje až na částku 5,5 až 5,7 mld. Kč s tím, že by dotovalo i spoje EC/IC, což dříve neplatilo. „Vlaky HighJet mají být konkurencí nedotovaným Pendolinům co do luxusu, část cestujících ale mají přebrat i také dosud nedotovaným vlakům EC/IC. Pokud je ministerstvo začne dotovat, z mé strany by bylo sebevraždou, kdybych na trasu Praha-Ostrava své nedotované vlaky poslal,“ sdělil Jančura.

Jednání o jiné variantně zadotování vzniklé ztráty ale „na stole“ podle mluvčího ministerstva dopravy Martina Kupky neleží. „Stále platí, že částku 3,2 miliardy Kč by měl letos jednorázově zadotovat stát, o žádné jiné variantě nevím,“ sdělil. Připustil však, že navýšení dotací pro rychlíkovou dopravu je možné, nicméně by „to nebylo příliš čisté.“

Každopádně celý projekt vlaků HighJet, ale v ohrožení není, vyjet totiž mají i na dotované rychlíkové tratě. Ministr dopravy Petr Bendl (ODS) ostatně už avizoval, že pokud budou mít firmy zájem, vypíše ministerstvo na provoz rychlíků tendr. „Věřím, že pan ministr dostojí svému slibu a tendr na rychlíkové spoje vypíše,“ uvedl k tomu Jančura. Stále také počítá s tím, že pokud ministerstvo do konce dubna neukáže alespoň předběžný plán, jakým způsobem soutěž vypíše, předloží mu vlastní nabídku. „Nejvíce teď pracujeme právě na ní,“ dodal Jančura.

Témata: student agency
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: České dráhy možná pohřbí luxusní vlaky Student Agency

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Z kamionu u Mohelnice odlétly velké úlomky, zranily řidičku. Policie hledá…

26.04.2017 16:40 Šumperk - Policie pátrá po kamionu, z kterého odlétávaly úlomky brzdového bubnu. Zranily řidičku…

Neštěstí na D5: Řidič náklaďáku šel pomoci kolegovi, napálil to do nich…

25.04.2017 12:55 Aktualizováno Beroun - K vážné dopravní nehodě došlo dnes na 30. kilometru dálnice D5 ve směru na Plzeň. Při…

V noci ze soboty na neděli bude kompletně uzavřena část dálnice D1

20.04.2017 16:40 Praha - V noci ze soboty 22. dubna na neděli 23. dubna bude uzavřena část dálnice D1 mezi 21. a 90…

Tragické Velikonoce na silnicích: Několik vážně zraněných, auto usmrtilo…

16.04.2017 19:31 Benešov/Louny/Český Krumlov - Dvě vážné nehody na Benešovsku si dnes vyžádaly několik zraněných.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Dopravy

reklama
reklama