Konec přetížených kamiónů: Tajné váhy a obrovské pokuty

Praha - Přetížena jezdí v Česku až třetina kamionů. Aby se dopravcům přestalo přetěžování vyplácet, má napomoci změna legislativy, jež umožní dát za tento přestupek až půlmilionovou pokutu.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Sněmovna totiž v minulém týdnu při projednávání novely zákona o pozemních komunikacích schválila pozměňovací návrh poslance Cyrila Zapletala (ČSSD), jenž nově definuje podmínky pro kontrolní vážení kamionů a postihy podstatně zpřísňuje. Pokud teď novelu podpoří i Senát a podepíše prezident, nabude účinnosti od 1. ledna 2010. Pak budou moci váhu vozidel kontrolovat nejen policisté a celníci, ale ve spolupráci s nimi i městské a místní úřady, uvádí deník.

Využít k tomu půjde nejen kontrolních stanic a mobilních vah, ale i tzv. nepřenosného vysokorychlostního kontrolního vážení, kdy jsou váhy tajně zabudovány přímo ve vozovce. Podobně jako při měření rychlosti stacionárním radarem tak váhy s kamerou automaticky odhalí a zaeviduje každé projíždějící přetížené vozidlo. Jestliže řidič bez vážného důvodu změní trasu jízdy tak, aby se vědomě vyhnul místu, kde se vážení provádí, bude ho podle novely čekat pokuta až 30 tisíc korun, a provozovatele vozidla až 500 tisíc Kč. Když se při kontrolním vážení zjistí, že vozidlo je přetíženo, dostane řidič blokovou pokutu do 15 tisíc Kč. Dalších 30 tisíc korun by však musel zaplatit, kdyby pak s přetíženým vozidlem pokračoval v jízdě. Pro provozovatele vozidla by v tom případě byl postih až 100 tisíc korun, píše Právo.

Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Konec přetížených kamiónů: Tajné váhy a obrovské pokuty

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Sníh ochromil Česko: Potíže jsou na Hradecku, Plzeňsku a Vysočině.…

28.04.2017 10:47 Aktualizováno Hradec Králové/Plzeň/Brutnál/Jihlava - Jihočeský kraj není jediný, který se dnes musí vypořídat s…

Kalamita na jihu Čech: Řada silnic a tratí je zavřená, domácnosti bez…

28.04.2017 07:33 České Budějovice - V Jihočeském kraji platí do sobotního poledne výstraha meteorologů před…

Z kamionu u Mohelnice odlétly velké úlomky, zranily řidičku. Policie hledá…

26.04.2017 16:40 Šumperk - Policie pátrá po kamionu, z kterého odlétávaly úlomky brzdového bubnu. Zranily řidičku…

Neštěstí na D5: Řidič náklaďáku šel pomoci kolegovi, napálil to do nich…

25.04.2017 12:55 Aktualizováno Beroun - K vážné dopravní nehodě došlo dnes na 30. kilometru dálnice D5 ve směru na Plzeň. Při…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Dopravy

reklama
reklama