Lidé podepsali petici jako protest proti přesunutí konečné příměstských linek v Praze

Praha - Na základě petice cestujících příměstských linek autobusů 381,382,383 a 387, jejichž konečná stanice byla přesunuta z Depa Hostivař na Háje, k.ú. Středočeského kraje projednal žádost petičního výboru.

Přidejte svůj názor

Náměstek hejtmana byl seznámen s problematikou a požádal Ropid o zdůvodnění, proč došlo k přesunu konečných. Ropid uvedl zpožďování linek a výsledné výpadky návazností regionálních linek.

Ze strany pana náměstka hejtmana následovalo několik dalších otázek při jejichž zodpovídání Ropid sdělil následující skutečnosti:

- Poslední přepravní průzkum provedl Ropid v roce 2006.
- Dle Ropidu předmětnými linkami cestuje denně tam a zpět cca 1500-1700 lidí
- Zpoždění vznikají na úsecích Říčany, před Uhříněvsí a mezi kruhovými objezdy v Uhříněvsi.
V budoucnosti mohou vznikat i v Kutnohorské ulici v Praze.
- Neexistuje důvod, proč by busy nemohly končit na Depu Hostivař, a to ani ze strany
Magistrátu hl. m. Prahy.
- Ropid nepředložil podklady dokazující požadavek obcí a občanů na přesun linek směrem
Háje.
- Na území hlavního města Prahy pokrývají zmiňované linky potřeby dopravy pražanů.
- Zkušební provoz všech předmětných linek potrvá nejméně do konce dubna.

Zástupci petičního výboru na schůzce doložili:
- Petici podepsalo 1490 cestujících .
- Zpoždění, na základě kterého Ropid přesunul linku 382 také na Háje, bylo zmanipulováno.
Dle jízdního řádu musela linka 382 ujet vzdálenost z N. Náměstí v Uhříněvsi do Depa Hostivař za 10 minut, kdežto městské linky při stejném počtu zastávek mají na stejnou trasu jízdní dobu 18 minut. Petiční výbor je přesvědčen o úmyslné dezinformaci občanů, Krajského úřadu i Magistrátu Ropidem.
- Průzkum obsazenosti zmiňovaných linek ze dne 8.1 a 5.3. 2009 prokázal, že u linek 381 a 387 značně poklesl počet cestujících, zatímco u linky 382 jezdící dále na Depo Hostivař došlo naopak ke zvýšení počtu cestujících a to tak, že z Depa Hostivař musel být dokonce dodán posilový autobus (např. dne 19.2. v 16.30 hod. ). Pokles cestujících se projevil též na lince 382 již od prvního dne jejího přesměrování na Háje tj. od 8.3.2009
- Část bývalých cestujících nově využívá individuální automobilovou dopravu, což potvrzují i pracovníci parkoviště P+R v Depu Hostivař, které je trvale přeplněné a od 8.3.2009 jsou přeplněné i jeho přilehlé ulice. Tím dochází k dalšímu zhoršení průjezdnosti daného úseku.

Zástupci k.ú. byli upozorněni, že snížením počtu cestujících nastane snížení příjmů z těchto linek a následně dojde ze strany Ropidu nebo dopravců k požadavku na zvýšení dotací na tyto linky ze strany k.ú a o.ú., nebo musí dojít ke snížení počtu spojů.

Před svým odchodem dal náměstek hejtmana R. Povšík slib, že k.ú. provede do konce dubna průzkum za účelem zjištění zájmu cestujících. Provoz všech linek je nadále ve zkušebním provozu až do vyhodnocení průzkumu. Průzkum bude provádět nezávislá organizace a jeho výsledek rozhodne o konečné stanici.

Za petiční výbor dne 15.3.2009 Hana Hofmanová, Tomáš Bílek, ing.Pavel Kindl.

Témata: mhd
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Srážka tramvají v Brně si nakonec vyžádala deset zraněných

06.11.2017 08:47 Brno - Při nedělní večerní srážce dvou tramvají v křižovatce mezi Hybešovou ulicí a Novými Sady…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Dopravy

reklama
reklama