VIDEO: Boeing 787 Dreamliner po zkušebním letu úspěšně přistál, Boeingu pogratuloval i konkurenční Airbus

Seattle - Nový letoun Boeing 787 Dreamliner po prvním zkušebním letu úspěšně dosedl na přistávací plochu Boeing Field jižně od Seattlu, informuje v úterý agentura Reuters. Let stroje, který má představovat revoluci v letecké přepravě, kvůli dešti trval tři hodiny, tedy o hodinu méně, než se plánovalo.

Přidejte svůj názor

Boeing 787 Dreamliner

Dreamliner vzlétl v 19.27 SEČ z letiště Everett u Seattlu.

Společnosti Boeing k úspěšnému letu pogratulovala konkurenční firma Airbus. „Airbus gratuluje lidem z Boeingu k tomuto významnému úspěchu. První let Boeingu 787 dokazuje neustálý pokrok v oblasti komerčního letectví, k němuž dochází i díky zdravé konkurenci,“ uvedl mluvčí Airbusu Stefan Schaffrath.

Dodal, že se evropský výrobce letadel těší, až konkurenční boj podpoří svým letounem A350 XWB. Ten sice zatím existuje pouze na papíře, s jeho prodejem se ale počítá už v roce 2013.

Dreamliner by na komerčních letech mohl začít létat již v příštím roce.

Boeing doposud obdržel na Dreamliner 865 objednávek přesto, že byl stále ve vývoji. Nejnovější typ Boeingu měl být vyvinut již před více než dvěma roky. Vývoj nabral zpoždění kvůli problémům se subdodávkami a chybám v konstrukci. Některé aerolinky zrušily kvůli zpoždění objednávky.

Boeing 787 Dreamliner má tři typy: 787-8, 787-9 a 787-3, které se liší počtem sedadel. Podle ceníku by letadla měla stát 105 milionů až 205,5 milionu dolarů (zhruba 1,8 až 3,7 miliardy korun).

V České republice má Dreamliner objednaný jen letecká společnost Travel Service. Podle dohody měla letadlo dostat v roce 2013, ale podle mluvčí Travel Service Vlaďky Dufkové se i tato dodávka zřejmě zpozdí.

Témata: boeing
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Aerolinky musí odškodnit za zpoždění i při "divoké" stávce, rozhodl soud EU

17.04.2018 13:38 Brusel - Letecké společnosti musí odškodnit cestující i při zpoždění způsobeném tzv. divokou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Dopravy

reklama
reklama