Při pádu malého letadla ve Strakonicích zemřeli tři lidé, dívenka bojuje o život

STRAKONICE - Tragická letecká nehoda se stala v neděli dopoledne ve Strakonicích v Podskalí, kde se do řeky Otavy zřítilo malé dopravní letadlo Cessna. Na palubě zahynuli tři dospělí lidé a desetiletá dívka byla vážně zraněná, agenturu Mediafax o tom informoval mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner.

Přidejte svůj názor

Jednalo se o vyhlídkový let, na palubě Cessny byli 34 letý pilot z Písku, muž a žena, kteří zahynuli a právě jejich desetiletá dcera, všichni ze Strakonic. Ta momentálně bojuje o život v pražské motolské nemocnici, kam byla z Českých Budějovic po stabilizaci stavu transportována. "Má vážně poraněné plíce, utrpěla četné zlomeniny po celém těle a je v ohrožení života,"sdělila Mediafaxu po 16. hodině mluvčí nemocnice v Motole Eva Jurinová.

Krátce po 19. hodině Jurinová oznámila Mediafaxu, že zraněná dívka pravděpodobně ještě v neděli večer podstoupí operaci kvůli komplikovaným mnohočetným zlomeninám. "Výsledky by mohli být známy v průběhu pondělí," dodala také mluvčí motolské nemocnice.

Letadlo startovalo ze strakonického letiště okolo sedmé hodiny ráno a zřítilo se minutu před přistáním, asi 400 metrů před cílem, když se vracelo z okružního vyhlídkového letu. Ten byl dárkem od manželky svému muži k jeho padesátinám. Podle svědků vynechával stroji před pádem motor. Pilot zavadil o strom, Cessne se ulomilo křídlo a kolmo narazila do kamenného břehu řeky Otavy tak, že jeho část zůstala ve vodě. Na místě nehody byli jako první členové kajakářského oddílu z Roudnice nad Labem, kteří udržovali dívenku při životě do příjezdu záchranářů. Tu následně dopravil vrtulník na traumatologické centrum do českobudějovické nemocnice a poté do Prahy.

Nehodu teď vyšetřuje letecká inspekce. Podle Pavla Máchy ze serveru Aeronoviny.cz byl pilot zkušený a pracoval jako zalétávací pilot pro píseckou firmu vyrábějící ultralehká letadla. Letadlo odstartovalo v 7 hodin ráno s plnými nádržemi, nehoda se stala okolo 10 hodiny.

"Cesna byla stařičká mašina ze letiště Strunkovice u Písku," řekl Mácha. Podle něj je možné, že po vysazení motoru pilot nezvládl nouzové přistání. "Fakta ukazují na to, že došlo palivo těsně před přistáním. Pokud byl stroj natankovaný po „špunty“ a měl vydržet ve vzduchu 3,5 hodiny, ale kvůli stáří stroje a vysokému opotřebení mohl mít zvýšenou spotřebu paliva. Pokud pilot tento fakt ignoroval a spoléhal na časovou výdrž místo na indikátory stavu paliva, pak zde bude nejpravděpodobnější příčina nehody," domnívá se Mácha.

Milan Pecník z Ústavu letectví agentuře Mediafax řekl, že vyšetřování může trvat dny i týdny. Podle něj je pravděpodobné, že příčinou nehody by mohla být technická závada. Letečtí experti budou zřejmě ještě večer s účastí hasičů a speciální techniky trosky stroje z řeky Otavy vyzvedávat. Stroj pak poputuje do Ústavu letectví v Praze, kde se podrobí podrobné expertíze.

Témata: Letecké nehody
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Aerolinky musí odškodnit za zpoždění i při "divoké" stávce, rozhodl soud EU

17.04.2018 13:38 Brusel - Letecké společnosti musí odškodnit cestující i při zpoždění způsobeném tzv. divokou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Dopravy

reklama
reklama