Autopilot havarovaného airbusu byl před nehodou mimo provoz

Paříž - Francouzští vyšetřovatelé v sobotu oznámili, že automatický pilot airbusu letecké společnosti Air France, který se se 228 lidmi na palubě ztratil nad Atlantikem, byl před nehodou vypnutý. Informuje o tom televizní stanice Skynews a agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Airbus A330-200

Vyšetřovatelé uvedli, že v posledních chvílích před nehodou vyslalo letadlo 24 automatických zpráv o chybě a poté jednotlivé části systému postupně kolabovaly.

"V průběhu čtyř minut před nehodou, tedy od 04:10 do 04:14 SELČ, vyslaly přístroje 24 automatických hlášení o závadách nebo vysazení některého ze systémů. Z těchto zpráv jsme vyčetli, že autopilot nefungoval," uvedl šéf francouzského Úřadu vyšetřování analýz bezpečnosti civilního letectví Paul-Louis Arslanian.

Výrobce letadla, společnost Airbus, na základě hlášení o anomáliích dospěla k závěru, že přístroje podávaly nesouvislé údaje z rychloměrů a letoun prolétal silnou bouřkou.

Meteorologové potvrdili, že Airbus A330-200 prolétával bouří. Ta však nebyla natolik silná, aby byla pro letadlo zjevnou hrozbou. „Nic zatím nenaznačuje, že by letadlo zasáhla bouře mimořádné intenzity,“ uvedl Alain Ratier z Meteo France.

Podle Arslaniana zatím není jasné, zda autopilota vypnuli piloti, nebo zda přestal pracovat, protože byl zmaten z protichůdných údajů z rychloměrů.

Vyšetřovatelé stále po troskách letadla pátrají. Do míst, kde by se mohl airbus nacházet, již vyrazila průzkumná loď francouzského vojenského námořnictva vybavená dvěma malými ponorkami. V nejbližší době se k ní má připojit také jaderné ponorka francouzského vojenského námořnictva.

Brazilské úřady v pátek oznámily, že trosky posbírané ve čtvrtek z hladiny Atlantiku nepocházejí z havarovaného Airbusu A-330. Materiál sbíraly tři nákladní lodě a vrtulníky v oblasti vzdálené asi tisíc kilometrů od pobřeží Brazílie.

Airbus společnosti Air France zmizel z radarů v pondělí kolem 3. hodiny ráno SELČ a zřítil se do oceánu. Je zjevné, že havárii nikdo nepřežil.

Na palubě airbusu bylo 216 cestujících, z toho 126 mužů, 82 žen a osm dětí včetně jednoho kojence, a dvanáctičlenná posádka - tři piloti a devět letušek a stevardů.

Pondělní nehoda airbusu A330-200 společnosti Air France linky AF 447 z Ria de Janeira do Paříže je nejhorší leteckou katastrofou od roku 2001, kdy v New Yorku při pádu letadla airbus A-300 zemřelo 265 lidí.

Příčiny havárie prozatím nejsou známy. Letoun se s největší pravděpodobností rozlomil ještě ve vzduchu. Podle některých scénářů za nehodou mohla být příliš vysoká rychlost letadla, ale i exploze nálože, byť tuto verzi brazilská vláda popírá.

Témata: Letecké nehody
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Aerolinky musí odškodnit za zpoždění i při "divoké" stávce, rozhodl soud EU

17.04.2018 13:38 Brusel - Letecké společnosti musí odškodnit cestující i při zpoždění způsobeném tzv. divokou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Dopravy

reklama
reklama