Airbus Air France se pravděpodobně rozlomil za letu

Rio de Janeiro - Brazilský ministr obrany Nelson Jobim uvedl, že nález olejové skvrny na hladině oceánu v místě pádu airbusu s 228 lidmi na palubě vylučuje možnost, že se stroj zřítil z důvodu exploze. Informuje o tom ve čtvrtek agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Airbus A330-200

"Existence olejové skvrny může vyloučit možnost ohně nebo exploze na palubě," prohlásil Jobim. "Pokud máme olejovou skvrnu, znamená to, že tam nehořelo," dodal.

Průzkumné letouny hlídkující nad přibližným místem pádu letadla zjistily, že trosky jsou soustředěny na dvou místech vzdálených od sebe přibližně 90 kilometrů. To podporuje vysvětlení, že se airbus rozlomil ve vzduchu během extrémně silné turbulence nebo při prudké dekompresi v bouři.

Na místo již dorazily dvě plavidla brazilského námořnictva. Během nočního průzkumu však prozatím žádné trosky neobjevily.

Jeden z pilotů Air France vyslovil domněnku, že se airbus střetl s vojenským letadlem nebo s letadlem drogových dealerů. "Mohlo se stát cokoliv. Třeba to byl střet s jiným letadlem. Pašerácké letadlo by nikdo nepohřešoval," řekl brazilský pilot Cedric Maniez.

"Muselo by se stát něco mimořádného, abychom byli schopni vysvětlit, co se stalo," prohlásil francouzský ministr dopravy Jean-Louis Borloo. "Obávám se, že havárie zůstane záhadou."

Plovoucí trosky se nacházejí zhruba 640 kilometrů od brazilských ostrovů Fernando de Noronha.

Pátrání po černé skříňce stroje a důkazech o jeho zkáze komplikuje špatné počasí a především velká hloubka oceánu. Ta v místech havárie dosahuje téměř čtyř kilometrů.

Airbus společnosti Air France zmizel z radarů v pondělí kolem třetí hodiny ráno SELČ a následně se zřítil do oceánu. Je zjevné, že havárii nikdo nepřežil.

Letadlo bylo staré čtyři roky a 16. května prošlo rutinní údržbou.

Stroj z kokpitu řídili tři piloti včetně zkušeného 58letého kapitána, který nalétal více než 11 000 hodin. S Airbusem pak nalétal 1 700 hodin. Dva druzí piloti, kterým bylo 37 a 32 let, nalétali 3000 a 6600 hodin. Samotné letadlo bylo podle Air France ve vzduchu 18870 hodin.

Témata: Letecké nehody
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dispečeři hlásí rekord, v červenci nad Českem prolétlo 90 tisíc letadel

14.08.2017 15:20 Aktualizováno Praha - Letos v červenci poprvé nad Českem během jediného měsíce prolétlo přes 90 tisíc letadel.…

Spor vyvrcholil: American Airlines končí dohodu s aerolinkami Blízkého…

13.07.2017 13:56 Aktualizováno Fort Worth - Společnost American Airlines už dlouho vede obchodní spor s Qatar Airways a Etihad…

Aerolinky Ryanair ruší plán létat na Ukrajinu

11.07.2017 13:00 Dublin/Kyjev - Irská společnost Ryanair zrušila plánované zahájení letů do dvou ukrajinských…

Cestující z Kuvajtu do USA už mohou také do letadla s notebooky

10.07.2017 08:48 Kuvajt - Kuwait Airways následují aerolinky Emirates, Etihad, Qatar Airways a Turkish Airlines a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Dopravy

reklama
reklama