Aktualizujeme: Letadlo s 228 lidmi na palubě mířící z Brazílie do Paříže zmizelo

Paříž - Letadlo společnosti Air France s 228 lidmi na palubě zmizelo v pondělí ráno z radarů na trase z brazilského Ria de Janeira do Paříže. Podle Air France vyslal Airbus A 330-200 ve 4.14 SELČ automatickou zprávu o elektrickém zkratu v důsledku silných turbulencí, informuje agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Podle prvních hypotéz byl stroj, který se v době havárie pohyboval v oblasti s nepříznivým počasím, zasažen bleskem.

Na jeho palubě bylo 216 cestujících, z toho 126 mužů, 82 žen a osm dětí včetně jednoho kojence. Podle serveru ilMessagero.it bylo mezi cestujícími pět Italů a tři Maročané. Posádku pak tvořili tři piloti a devět letušek a stevardů.

Brazilská vláda vydala oficiální prohlášení, podle něhož se letadlo ztratilo z civilních i vojenských radarů po třech a půl hodinách letu ve 3.33 SELČ u severobrazilského pobřeží. Naposledy ho zaregistrovali v Recife.

Francouzské ministerstvo dopravy uvedlo, že zprávy o letadle přestaly přicházet ve 4.20 SELČ. Podle dostupných informací se letadlo v té době nacházelo blíže Brazílie než Evropy.

Let AF 447 společnosti Air France startoval z letiště Tom Jobim v Riu v neděli 19.00 místního času (24.00 SELČ) a na letišti Roissy-Charles de Gaulle u Paříže měl přistát v pondělí v 11.15.

Francouzský ministr pro ekologii a energetiku Jean-Louis Borloo krátce po poledni SELČ oznámil, že letadlu již zřejmě došlo palivo. "Touto dobou by letadlo vyčerpalo své zásoby kerosinu, takže bohužel musíme předpokládat ten nejhorší scénář," řekl Borloo v krizovém centru na letišti Charles de Gaulle. "Není žádná naděje," uvedl kolem 12.30 SELČ nejmenovaný expert na leteckou dopravu.

"Air France s lítostí oznamuje, že nemá žádné zprávy o letu AF 447 z Ria do Paříže s 216 pasažéry na palubě a sdílí neklid rodin cestujících," řekla v prvním oficiálním prohlášení mluvčí letecké společnosti.

"Pravděpodobně tu máme leteckou katastrofu," prohlásil později výkonný ředitel Air France Pierre-Henri Gourgeon.

Do pátrání po letadle se zapojily brazilské letouny, které odstartovaly z ostrova Fernando de Novonha vzdáleného asi 350 kilometrů od pevniny a také francouzské stíhačky ze základny v Senegalu.

Airbus A330-200 byl poprvé použit v letecké dopravě v roce 1998. Na jeho palubu se vejde přes 250 pasažérů. Dolet má 12 500 kilometrů. V současnosti je v provozu po celém světě 341 těchto strojů.

Air France je největší evropská let společnost, která se v roce 2004 spojila s nizozemskou KLM. Patří do letecké skupiny SkyTeam, jejíž součástí jsou i České aerolinie.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Aerolinky musí odškodnit za zpoždění i při "divoké" stávce, rozhodl soud EU

17.04.2018 13:38 Brusel - Letecké společnosti musí odškodnit cestující i při zpoždění způsobeném tzv. divokou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Dopravy

reklama
reklama