Česko jako letecká velmoc? Vláda schválila strategický plán

Praha - Tuzemská letiště odbaví za jediný rok o něco více cestujících, než je počet obyvatel Česka. Do dvaceti let by to však mohl být až téměř trojnásobek. Vyplývá to ze strategického dokumentu, který před pár týdny schválila vláda. Píše o tom dnešní MF Dnes.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Letiště Václava Havla Praha

Takový nápor však nynější tuzemské letecké přístavy nezvládnou. Proto se musí poměrně radikálně přestavět, aby zvýšily svou kapacitu, upozorňuje list.

Navíc k současným pěti českým městům, která jsou již na mezinárodní civilní leteckou síť napojena, přibudou další. Největší ambice mají České Budějovice či středočeské Vodochody, které by mohly trochu odlehčit pražskému Letišti Václava Havla.

Rozsáhlá modernizace však čeká také letecké přístavy v Pardubicích, Karlových Varech, Brně, ale i v Praze, kde dnes odbaví téměř pětadevadesát procent všech cestujících v zemi a kde má do deseti let vzniknout úplně nová vzletová a přistávací dráha.

Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) předpokládá, že v roce 2030 bude na pravidelných mezinárodních linkách celého světa přepraveno šest miliard cestujících. Před pěti lety to přitom bylo "jen" 2,7 miliardy lidí.

Tento nárůst se promítne i v Evropě, i když ne tak dynamicky jako v jiných částech světa. Nicméně dle expertů je možné, že počet cestujících v Česku stoupne na 27 milionů.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína a Rusko budou vyrábět velké dopravní letadlo, má konkurovat Boeingu

22.05.2017 14:11 Aktualizováno Peking/Moskva - Čínský státní podnik Commercial Aircraft Corporation of China (COMAC) a ruská…

Letiště Praha už kontroluje stopy výbušnin v kufrech. Co to znamená pro…

15.05.2017 16:59 Aktualizováno Praha - Pražské Letiště Václava Havla od dnešních 06:00 začalo namátkově kontrolovat zavazadla…

Prahu s Čínou má spojit další letecká linka

13.05.2017 17:31 Peking - Český ministr dopravy Dan Ťok dnes jednal s předsedou čínského úřadu civilního letectví…

Letiště v Praze začne kontrolovat kufry kvůli výbušninám. Pořiďte si…

13.05.2017 11:17 Praha - Cestující se musejí od pondělí připravit na změny při odbavování na letišti v Praze.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Dopravy

reklama
reklama